Ledigheden i Odense faldt i maj 2025

Ledigheden i Odense faldt i maj 2025

Fald i ledighedsprocenten i Odense

De seneste tal viser, at ledighedsprocenten i Odense er faldet efter at have ligget stabilt på 4,0 % i tre måneder. På landsplan er ledighedsprocenten uændret og står fortsat på 2,9 % i maj. Dette fald i ledigheden betragtes som et positivt tegn, især i forhold til nyuddannede akademikere, som nu er i fokus for beskæftigelsesindsatsen.

Styrket indsats for akademikere

Beskæftigelses- og socialrådmand Claus Houden understreger vigtigheden af at få nyuddannede akademikere i job, og derfor vil der blive satset på en opsøgende indsats over for små og mellemstore virksomheder. Mange af disse virksomheder har ikke tidligere ansat akademikere, men kan drage fordel af medarbejdere med forskellige kompetencer.

Tværgående indsatser og iværksættermiljø

Houden nævner også, at byen vil drage fordel af indsatser, der går på tværs af kommunen. Byraadet har for nylig godkendt en større satsning inden for life-science, hvor der ydes støtte til virksomheder i pharma-, medico- og biotekindustrien. Målet er at skabe et iværksættermiljø med laboratoriefaciliteter, som skal fremme tiltrækning af kvalificeret arbejdskraft til branchen.

Odenses placering i ledighedsstatistikken

I maj 2025 indtager Odense en fjerdeplads i ledighedsplaceringen, hvilket er en forbedring fra måneden før, hvor byen havde den tredje højeste ledighedsprocent i landet. Dette indikerer en positiv udvikling på arbejdsmarkedet i området.

2025-06-30 09:10:00

KILDE: https://www.odense.dk/presse/pressemeddelelser/pressemeddelelser-2025/ledigheden-i-odense-faldt-i-maj-2025

GRAFIK / FOTO: BusinessOdense.dk

Relaterede artikler